כלב רוח

כלבי רוח הם סוג של משפחת כלבים הידועה בעיקר במהירותה הרבה, בהתאם כלבי רוח מתאפיינים במבנה גוף רזה וארוך. משקלם קל, רגליהם ארוכות והם בעלי לב גדול יחסית לכלבים אחרים.

בשונה מרוב הכלבים כלבי רוח צדים כאשר הם משתמשים בעיקר בחוש הראיה ולא הריח, תוך שהם מנצלים כמובן את מהירותם הרבה, כלבי הרוח שומרים על קשר עין עם הטרף עד להכנעתו או ריתוקו עד הגעת הצייד.

היום כלבי רוח ידועים היום בעיקר ממרוצי הכלבים שהחלו באנגליה באזור 1776 בהם מהמרים שמים את מיטב כספם בכדי לראות את כלבים אתלטים אלו מנצלים את מהירותם הרבה בכדי לתפוס ציד, בעבר היו משחררים ארנבת בכדי לגרום להם לרוץ ולאחר מכן הוחלפה הארנבת החיה בארנבת מכנית על מסילה בכדי לעודד את הכלבים לרוץ.

הכלב הנפוץ ביותר למירוצי כלבי -כלב רוח מגזע גרייהאונד 👇

כלב רוח

הגרייהאונד נחשב מהגדולים במשפחת כלבי הרוח, בגובה של עד 76 ס”מ ומשקל של עד 32 ק”ג, הגרייהאונד יכול לרוץ במהירות של עד 65 קמ”ש!

עוד אנו יודעים כי כלבי הרוח נחשבים עתיקים מאוד, ושומשו בעבר לציד אצל משפחות אצולה.

ה- סלוקי למשל, (סוג של כלב רוח הנפוץ בארץ) נמצא מתועד בחפירות המתוארכות ל 6000-7000 לפני הספירה! ומקושר למצרים העתיקה,פרס ואף סין.

סלוקי כלב רוח

הסלוקי נחשב לאב טיפוס של כלבי הרוח, מראהו אצילי מהירותו והיותו אחד הגזעים הראשונים שבאו מהזאב לצד לסתו העדינה אשר שימשה אותו להבאת הטרף מבלי לפגוע בו הפכו את הסלוקי לגזע נחשק מאוד.

בארץ הוא נפוץ בעיקר אצל הבדואים וידוע כסוג כלב שלא נמכר אלא מוענק כאות כבוד.

גובהו מגיע עד 71 ס”מ ומשקלו יכול להגיע עד 30 ק”ג. פרוותו קצרה ודקה ואורך חייו גבוהה יחסית 11-14 שנים.

הסלוקי נאמן לבעליו והנו כלב משפחה טוב, אם כי נוטה “להיות בשלו” לעיתים.

אינו תוקפני אך ינבח כאשר זרים יתקרבו.

בין כלבי הרוח נמצא גם הכלב הגדול ביותר בעולם:

כלב הרוח אייריש וולפהאוונד או וולפהאונד אירי:

אם חשבתם שכלב הרוח – “גרייהאונד” גדול חכו שתראו את האייריש וולפהאונד.

הוולפהאונד נחשב לגזע הכלבים הגדול ביותר, הוא יכול להגיע למשקל של עד כ 80 קילו ו 96 סנטים גובה! כגודלו של סוס פוני!

למרות גודלו תנועתו קלה ואצילית, מוזגו נעים והוא יהווה כלבבית משפחתי נהדר.

גופו שרירי, אפו ארוך ועינו קטנות, פרוותו עבה וזיפית צבעיו מאפור,שחור ללבן, כאשר גם חום-אדום וחום צהוב אפשריים בהחלט.

“לאיריש וולפהאונד לב גדול מגופו”

כלב רוח - אייריש וולף האונד

כלב הרוח אייריש וולפהאונד החל את דרכו עם בני האדם כצייד זאבים, הגזע התפרסם כבר בשנת 391 לספירה ברומא ע”י קוינטוס אורליוס אשר קיבל 7 כלבים במתנה וכתב שכל רומא הביטה בהם בפליאה. האאיריש וולפהאונד משדר עוצמה וחן רב, ולא בכדי היה כלב האצולה של אירלנד וסקוטלנד.

במאה ה-15 היה כל מחוז באירלנד נדרש להחזיק 24 כלבי רוח מסוג אייריש וולפהאונד בכדי לשמור על עדרי הכבשים מפני הזאבים, במאה ה 19-18 נכחדו הזאבים באירלנד ואיתם כמעט ונעלמו כלבי הרוח היפים והמרשימים הללו. במאמצים רבים והבאת פרטים ממדינות אחרות הצליחו לשמר את הגזע האצילי.

הכלב הגדול בעולם

כלב רוח - אייריש וולף האונד

לא רק לאיריש וולפהאונד סיפור מעניין, כלב רוח בורזוי אשר ידוע באומץ ליבו ושימש בעבר לציד שואלים, ארנבות ואף זאבים גם כן בתקופות קדומות יותר כמעט ונכחד ברוסיה. הבורזוי היה נפוץ בעיקר ברוסיה וככל הנראה הנו הכלאה של כלבים מקומיים פרוותיים עם כלבי רוח אסייאתים במטרה ליצור כלב שיתאים לאקלים הקשה.

כלב רוח - בורזוי

הבורזוי היה הכלב האהוב ברוסיה, הוא היה סמל למעמד האצולה ולפי הסיפורים אומרים שהיה מקבל ארוחות גורמה מבעליו הלורדים העמידים בזמן שאנשים היו מתים מרעב ברחובות רוסיה. זו ככל הנראה אחת הסיבות שנטבח יחד עם מעמד האצולה הרוסי במהלך מהפכת אוקטובר ב 1917, מעטים מהם הצליחו לשרוד בעיקר בזכות הברחה לשוויץ.

הבורזוי הוא כלב רגיש הנעלב בנקל, איטלגנטי ועצמאי ועם זאת קשור מאוד לבעליו. ולמרות זאת בשונה מכלב הרוח אייריש וולפהאונד שהנו כלב משפחתי נהדר הבורזוי לא מתאים לכל אחד ודורש מרחב ופעילות רבה יותר.

גובהו באזור ה 76 סנטימטר ומשקלו נע סביב 40 קילוגקרם.

כלב רוח - בורזוי

“מלך הכלבים” כלב רוח אפגני:

כלב רוח אפגני מגיע כשמו מאפגניסטן ונחשב עתיק מאוד, ישנן עדויות לציורי קיר באפגניסטן מלפני 4000 שנה בהם מופיע כלב מלכותי זה.

אופים של האפגנים לא קל, הם דורשים חופש וחשדנים כלפי זרים,(אך לא תוקפנים) מלאי רוח חיים ונאמנות לבעליהם. האפגנים זכו לכינוי “מלך הכלבים” בגלל הופעתם המלכותית ופרוותם הארוכה לצד אופיים המיוחד והכובש.

משקלו של כלב רוח אפגני נע בין 20-30 ק”ג וגובהו יכול להגיע עד 74 ס”מ.

ראשו וצווארו מוארכים וכך גם אורך חייו אשר נמצא סביב 14 שנה.

מלך כלבי הרוח - כלב רוח אפגני

כלב רוח אפגני

כלבי רוח בישראל:

בישראל פועלת מ-1968 עמותה שמטרתה לקדם את כלבי הרוח ובמיוחד את הסאלוקי המקומי.

בתחילה היו בעמותה בעיקר כלבי רוח סאלוקים ואפגאניים אך עם הזמן התרחב המגוון והובאו גרייהאונדים, כלב רוח בורזוי, אייריש וולפהאוונד וכלבי רוח נוספים…

העמותה מארגנת תערוכות ומירוצים לצד פיתוח והרבעת הגזע וכמובן מאמרים, שמירה ופיתוח גזע כלבי הרוח בארץ.