מלטז - Maltese

המלטז הוא גזע עתיק ומפורסם עוד מכתביו של אריסטו דרך הנצחה בציורי יוון העתיקה וכלה במלכה ויקטוריה.

המלטזים ידועים ככלבים קטנים לבנים ושמחים אשר מיוחסים לאליטה ברמה מסוימת בגלל עברם במשפחות מלוכה ואצילים.

ב 1979 הגיעו המלטזים הראשונים לישראל מדרום אפריקה באופן מפתיע שכן מקור המלטזים ממלטה כשמם… מקור הגזע ככל הנראה מגזע עתיק אשר הגיע לאיטליה בסביבות 300 לפנה”ס ומשם לאנגליה באזור המאה ה- 14 שם התפרסם בעיקר ככלב של נשות המלוכה.

מלטז - דוגפיט שייפ

פרוות המלטז לבנה ( למרות שבעבר היו צבעים נוספים) וחלקה וכמעט ואינה נושרת על כן נחשב המלטז כהיפואלרגני, אפו שחור, גובהו כ 20 סנטימטר ומשקלו נע בין 2.5-4.5 תוחלת חייו גבוהה ולרוב באזור ה 15 שנה.

המלטז נכנס לקטגורית כלבי השעשוע: קטן ובעל שמחת חיים רבה, נוח למשפחות וילדים וקל לאילוף. אם זאת מלטז שלא עבר אילוף בסיסי עלול לגדול להיות שתלטן, בעל מצב רוח הפכפך, נבחן ואף תוקפן כלפי ילדים, ולמרות זאת לרוב המלטז הוא כלב שמח ונחמד אשר אוהב להרשים את בעליו הוא יקבל באהבה חטיף כחיזוק אבל מטרתו היא לקבל אהבה והערכה מבעליו.

בגלל גודלו הקטן ופרוותו הלא כפולה המלטז אינו כלב חצר אלא כלב בית הזקוק למקום חם בחורף ומקום קריר בימי הקיץ החמים של ארצנו. עורו העדין ועלול להישרף בשמש החזקה על כן יש תמיד להקפיד על מקום מוצל עבורו בנוסף מלטזים גם עלולים לסבול מדלקות עיניים ואוזניים ובעיות עיכול שונות לצד התעטשויות לאחור מאלרגיה או התרגשות. עיניו של המלטז נוטות לדמוע ולכן חשוב לנקות אותן באופן יום-יומי.

המלטז הנו כלב חכם ובן לויה נהדר אך בגלל זאת יכול לפתח גם חרדת נטישה בנקל.

לסיכום

המלטז הוא כלב לויה חכם וקטן מיימדים אשר מתאים לגידול בדירה עירונית, ובסך הכל נוח לגידול אך גם זקוק לטיפוח ותשומת לב רבה מצב בעליו, עם חינוך נכון ותשומת לב יהיה כלב בית נהדר ומנגד בהזנחה או טיפול לא נכון יפתח בעיות התנהגות / רפואיות