רועה גרמני

הרועה הגרמני הוא מבין גזעי הכלבים המפורסמים והאהובים ביותר בעולם, הרועה הגרמני ידוע בחוכמתו ונאמנותו לבעליו.​

רועים גרמנים השתתפו בסרטים רבים לאורך השנים, כשהמפורסם בהם (בארץ) הוא עזית הכלבה הצנחנית (ובעולם רין טין טין) .

רועה גרמני - דוגפיט שייפ

בנוסף הרועה הגרמני ידוע ומוכר גם בקרב הצבא והמשטרה ככלב גישוש, תקיפה והגנה מצד אחד ומצד שני ככלב משפחה נהדר ואף ככלב נחיה.

ואולי דווקא בגלל המגוון המיוחד ויכולתו של הגזע להתאים לכל כך הרבה תחומים הגזע אהוב ומוכר כל כך.

רקע

הרועה הגרמני מתחיל את דרכו ב 1898 בגרמניה שם קפטן בחיל הפרשים הגרמני, מקס וון סטפאניטץ, מציב לעצמו מטרה: יצירת כלב רועים גרמני שאין כמותו.

למה? כי לא היה.

בתקופה ההיא היו כלבי רועים בגרמניה אך לא היה כלב רשמי לגרמניה.

  • יש לזכור שבתקופות אלו השתמשו רועים באירופה ( העולם) בכלבים לצורך הגנה מזאבים, רעיית עדרים וצייד.
רועה גרמני - דוגפיט שייפ
רועה גרמני - דוגפיט שייפ

מקס וון סטפאניטץ החל להגשים את מטרתו ע”י למידת שיטות הכלאת הכלבים הבריטיות וכשסיים החל בחיפושים אחר הכלב שיהווה את הבסיס לגזע אותו רצה ליצור.

ואכן לאחר זמן מה גילה מקס (בתחרות כלבים) כלב בעל מראה זאבי ותכונות שהרשימו אותו: מבנה גוף חזק, נאמנות ואינטיליגנציה.

מקס רכש את הקטור לינקסרהין ושינה את שמו להוראנד פון גראף ראט והחל בהרבעתו.

ש לציין שמקס וון סטפאניטץ ייעד את הגזע לעבודת משטרה וצבא מלכתחילה ואף השתמש בקשריו בכדי להכניס את הגזע שיצר, רועה גרמני, לשימוש במסגרות אלו – והצליח!

רועה גרמני - דוגפיט שייפ

במלחמת העולם הראשונה השתמשו בגרמניה ברועה הגרמני כשליח, ככלב של הצב האדום, שומר ועוד.

הרועה הגרמני הגיע לארה”ב לפני המלחמה אך צבר פופולריות אחריה, כאשר חיילים אמריקאים הביאו איתם חזרה רועים גרמניים לאחר שהתלהבו מיכולתיו של הגזע, (וכאן למעשה מתחיל הפיצול לקווי דם).

אחד מהחיילים האמריקאים הביא איתו חזרה מצרפת גור רועה גרמני בן חמישה ימים שלימים הפך לרועה הגרמני המפורסם בעולם (הופיע ב 26 סרטים) - רין טין טין

רועה גרמני - דוגפיט שייפ

רין טין טין המקורי

בארה”ב התלהבו מהרועה הגרמני והחלו להרביע אותם גם כן לאותן מטרות, אך בעוד שבגרמניה שמרו וקידשו את יכולותיו הפיזיות של הרועה הגרמני, בארצות הברית העדיפו את המראה ודרך הכלאות יצאו את הרועה הגרמני קו דם תערוכה בעל הפרווה הארוכה והאגן הנמוך (והבעייתי לרוב).

בעקבות ההכלאות הלא נכונות בארצות הברית אשר גרמו לפגמים הגנטיים ויכולות פיזיות נמוכות יותר, חזרה ארה”ב לייבא את הגזע מגרמניה ועם השנים החלה גם להדגיש את היכולות הפיזיות של הגזע על פני המראה (כמו בגרמניה).

מקס שהמשיך להיות מעורב בהתפתחות הגזע גילה בשנת 1922 התפתחות של מזג תוקפני ותכונות שליליות אצל הרועה הגרמני ולכן יצר מערכת בקרת איכות שבדקה כל רועה גרמני לפני הרבייה, (בדיקות אינטיליגניה, בריאות ומזג.)

רועה גרמני - דוגפיט שייפ
  • בעקבות המלחמות עם הגרמנים וחוסר האהדה לשם הגרמני ב 1917 שינתה ההתאחדות האמריקנית לכלבנות את שם הגזע לכלב רועה ובאנגליה שונה שמו לזאב אלזסי (במשך 46 שנים) עד שב 1931 וב1977 (בהתאמה) שינו חזרה בעלות הברית את שם הגזע לשמו המקורי רועה גרמני.

הרועה הגרמני היום הוא הכלב ה 2 הכי פופולרי בארה"ב.

הרועה הגרמני היום (2018) מחולק עדיין ל-2 קווי הדם עבודה ותערוכה.

ניתן לזהות את הגזעים לפי ההבדלים החיצוניים: לרועה גרמני קו-דם עבודה תהיה לרוב פרווה קצרה (כפולה) ואגן ישר ובריא (לעיתים גם מבנה גופם יהיה קטן ואתלטי יותר) בעוד שאצל רועה גרמני קו-דם תערוכה נמצא פרווה ארוכה ואגן נמוך.

  • שני הסוגים מאופיינים במזג נעים, אופי נוח, אינטליגנציה גבוהה ואף שחור.

מאפייני הגזע

הרועה הגרמני מתאפיין בפרווה בצבע חום ושחור (אך ייתכן גם צבע אחד בלבד) אשר דורשת הברשה פעמיים בשבוע.

גובהו של זכר ממוצע נע בין 60-65 ס”מ

וגובה של נקבה בין 55-60 ס”מ.

משקלם נא בין 30-55 לזכרים ו 22-40 לנקבות.

זנבם ארוך ומלא ונוטה גם הוא להתאפיין בשני הצבעים.

מבנה גופם חזק וארוך מבנה עצמותיו מוצק וקל, מצחו מעוגל מעט, אפו שחור וארוך, עיניו חומות כתומות ובעלות צורת שקד, זנבו ממשיך את גופו או מורד בזמן מנוחה, אוזניו רחבות בבסיסן ועומדות זקוף קדימה בבגרות, בשונה מגורים שלהם עד שישה חודשים לערך האוזניים עשויות להיות מקופלות.

רועה גרמני - דוגפיט שייפ

הרועה הגרמני ממוקם במקום השלישי הכי חכם מבין 100 הגזעים הפופולריים היום.

אופי

לכלבי רועה גרמני אישיות חזקה, הם בטוחים בעצמם, נאמנים בצורה קיצונית ויגנו על משפחתם בכל מחיר, חשדנים כלפי זרים (תלוי בחשיפה בשלב הגורות) אך בד”כ לא תוקפנים. רועה גרמני תמיד ערני ומודע למתרחש, מה שהופך אותו לכלב שמירה נהדר .

הרועה הגרמני מצד אחד חזק ונאמן ומצד שני אוהב ונעים מזג, הוא ישמש ככלב שמירה מצויין, בן לוויה נהדר וכלב משפחה נעים, רועים גרמנים טובים עם ילדים (עדיף לחשוף אותם לילדים עוד בשלב הגורות כדי ליצור חוויה נעימה) ויסתדר גם עם חיות מחמד אחרות בבית.

מזגו של הגזע נעים ורגוע ועם אימון מתאים תוכלו לקחת אותם לכל מקום (והם יתנהגו כראוי) מה שהופך אותם לבני לוויה הכי טובים שיש.

רועה גרמני - דוגפיט שייפ
  • למרות האמור מעלה חשוב מאוד להסביר לילדים כיצד לקיים אינטראקציה נכונה עם כלבים ולמתוח קוים אדומים ברורים – מה מותר ומה אסור. הבהלת כלב, משיכה בזנבו, אוזניו או כל חלק בגופו של הרועה גרמני עשויים להוביל לתיקון מצידו (שעלול להיגמר גם בנשיכה).

בריאות

רועים גרמנים (קו-דם תערוכה) נוטים לסבול מבעיות במפרק האגן בגיל מאוחר אשר יכול להגיע גם לקשיי הליכה של ממש, פרט לזאת לרוב הגזע בריא (ישנן בעיות נוספות העלולות להתרחש אך הן נדירות יותר).

בנוסף כלבי רועה גרמני ידועים בחיבתם ללעוס עצים וכמעט כל דבר למעשה ובעזרת לסתותיהם החזקות הם גם יכולים לפרק דברים רבים, אך כרסום חומרים לא נכונים עלולה לפגוע בשיניהם ואפילו לגרום לזיהום או חנק לכן מומלץ לספק להם צעצועי נשיכה אותם יוכלו לפרק ללא חשש.

פרוותם בד”כ נקייה והם לא דורשים מקלחות רבות, מומלץ לקלח את הגזע כפעמים בשנה כדי לשמור על השומן מתחת לפרווה אך מומלץ להתייעץ עם וטרינר בנוגע לכלב המיוחד שלכם

רועה גרמני - דוגפיט שייפ

הרועה הגרמני ידוע בחיבתו לכדורים ונטייתו להתמכרות אליהם על כן יש למנן ולשלוט בחשיפה עוד מגיל צעיר.

פעילות

גופו האתלטי ומוחו החד של הרועה הגרמני בשילוב עם חיבתו לעבודה (כשאר גזעי הרועים) גורם לצורך בפעילות גופנית רבה, בעיקר עד גיל שנתיים ( / 3)

אילוף

אילוף כלבים

הרוע הגרמני הנו אחד מהגזעים האינטליגנטים ביותר ואחד הקלים לאילוף (כשמתחילים בזמן) אך אם זאת הוא יכול להתגלות כעקשן לכן האילוף צריך להתחיל בגיל צעיר ולכלול הוצאת אנרגיה מרובה והרבה סבלנות.

עקב היותו אינטליגנטי במיוחד, חשוב להתחיל את האילוף בגיל צעיר ולשבח יותר מאשר לתקן. הרועה הגרמני נהנה מאתגרים מנטליים ופיזיים כאחד וניתן ללמד אותו לעשות כמעט הכל.

למרות רצון הרועה הגרמני להוציא אנרגיה רבה, כלבי רועה גרמני מאמצים את ההתנהגות הבעלים שלהם ולכן מתאימים לסוגי אנשים שונים.

אילוף כלבים

משחקים ופעילויות משותפת חשובים מאוד ליצירת קשר חזק וטוב עם הרועה הגרמני, הוא רוצה להיות פעיל וישמח על כל פעילות משותפת אתכם. בגלל חוש הריח הנהדר של הרועה הגרמני משחקי “מציאה” הם המשחקים המועדפים עליו, אבל הוא גם אוהב להביא כדור ולשחק פריזבי

רועה גרמני - דוגפיט שייפ

לסיכום

הרועה הגרמני הוא כלב רגוע ובטוח בעצמו, חזק ונאמן לבעליו עד אין סוף. הוא יהווה בן לוויה מצויין, כלב בית נעים, כלב שמירה נהדר, כלב רועים וכלב משטרה / נחייה מצטיין, הכל תלוי כיצד בעליו יגדל אותו.

הוא דורש פעילות ואתגר מוחי, אוהב משימות ופעילות כמעט כמו את בעליו ומנשיר יותר בחילופי עונת. מומלץ לכל אוהב כלבים לגדל רועה גרמני בחייו.

קוריוז:

  • לנשיכה של רועה גרמני יש עוצמה של 108 ק”ג
  • רועה גרמני בשם ‘קפיטן’ ברח מביתו בארגנטינה לאחר מות הבעלים שלו מיגל גוזמן. שבוע לאחר מכן כמשפחתו עלתה לקבר, הם ראו את הכלב יושב על הקבר, מיילל ובוכה. הוא נשאר שם במשך 7 שנים.
רועה גרמני - דוגפיט שייפ